سازه کششی، سازه ای متفاوت

سقف-متحرک
با سقف متحرک از زندگی لذت ببرید!
سپتامبر 24, 2020
سایبان-چتری
با سایبان چتری آشنا شوید!
سپتامبر 27, 2020
سازه-کششی

سازه-کششی

سازه کششی به پارچه های نازکی گفته می شوند که به وسیله ی یک ستون نگه داشته می شوند. در این سازه چادر بیشتر بار را تحمل می کند و با استفاده از دکل و قوس ثابت نگه داشته می شود. یکی از ویژگی های بارز این سازه سبک بودن و نمای مناسب آن است. علاوه بر زیبایی قابلیت نوردهی به فضای داخلی را دارند و فضای داخلی امکان روشن بودن را دارد. از این سازه برای تشکیل سایه در فضای باز استفاده می کنند.

با پیشرفت تکنولوژی امروزه این سازه ها بیشتر به چشم می آیند. در این سازه از مواد و متریال های با کیفیت و با دوامی استفاده می کنند که در برابر آتش مقاومت و از انتشار حریق جلوگیری می کنند. با استفاده از متریال های مناسب حتی می توان شرایط محیطی داخل سازه را تنظیم کرد. به طور مثال در مناطق سردسیر می توان با استفاده از لایه عایق حرارتی فضای داخلی را گرم نگه داشت و برعکس در فصل گرم می توان با استفاده از لایه ای مناسب از ورود نور خورشید جلوگیری کرد

روش های تشکیل دهنده سازه کششی

 1. سطح زین اسبی: در این سازه که دو گوشه از آن به سمت پایین و دو گوشه از آن به سمت بالا است، بار وارد شده از طریق گوشه ها انتقال پیدا میکند.
 2. خیمه: با ایجاد انحنا در سطح پارچه نیروها به دو سمت سازه انتقال پیدا می کند.
 3. آرک: سطح این گونه سازه ها با زین اسب شباهت بالایی دارند و ازین مدل در سقف های سنتی طاق ضربی استفاده می شود.

کاربرد سازه کششی:

 • نمایشگاه ها
 • سالن های نمایشی
 • سیرک ها

و غیره

تاریخچه سازه کششی یا چادری

اولین بنایی که از این سازه استفاده کرد توسط ولادیمر شوخوف طراحی شد که وی تمام محاسبات کاربردی تنش ها و تغییرات را توسعه داد و پس از آن آنتونیوگائودی با عکس کردن ساختار فشاری یک ساختار کششی معلق به دست آورد که در کلیسای ساگرافمیلیا از آن استفاده کرد.

سازه های کششی که سازه چاری یا غشایی نامیده می شوند، زیر مجموعه سازه های فضایی هستند و به دلیل وزن سبک، انعطاف پذیری، شفافیت، ایجاد فرم های زیبا و… گسترش بسیاری در ساخت بناهایی با عملکرد های متفاوت تجاری، اداری، ورزشی و… و یا تنها به شکل سایه بان در فضاهای عمومی و شهری داشته اند.

ویژگی هایی که نام برده شد ارتباط بسیار مستقیمی با خواص مواد سازنده سازه دارند. استفاده از الیاف و پلیمر ها برای ساخت مواد کامپوزیتی که طیف وسیعی از خواص فیزیکی، مکانیکی و سازه ای را فراهم کرده،  امکانات متعددی را پیش روی طراحان قرار داده است. این مواد در اندازه و وزن و خواصی مانند مقاومت در برابر ترک خمشی، گسترش آتش، گسترش پارگی، مقاومت گسیختگی و خواص دیگری نظیر شفافیت؛ دوام و ضمانت، متفاوت می باشند.

برای انتخاب ماده ی مناسب از سوی مهندسین، شناخت این ویژگی ها و تفاوت ها ضروری می باشد.

مزایای سازه کششی

 • بهره بردن از نور طبیعی
 • طراحی انحنایی شکل
 • دارای وزنی سبک
 • طول عمر زیاد
 • تعمیر آسان
 • مقرون به صرفه
 • دارای پارچه های متنوع

ویژگی سازه کششی

سازه کششی دارای ویژگی های متعددی است اما یکی از مهم ترین آنها اشتعال پایین آن است. در این سازه از تارپولین با وزن کم استفاده می کنند و متریالی که به کار می برند باید خاصیت ضدقارچ و ضد کپک باشد. سازه باید به گونه ای باشد که در برابر نور خورشید مقاومت داشته باشد و از جنسی باشد که در هر شرایط آب و هوایی در مقابل فرسایش مقاوم باشد.

در سازه کششی برخلاف سازه های دیگر، پارچه وظیفه انتقال بار را برعهده گرفته است و اگر در محاسبات این گونه سازه ها دقت نشود مشکلی عظیم به وجود می آورد.

با سازه کششی نمایی متفاوت به مکان خود بدهید!

سازه کششی خود یکی از بناهای متفاوتی است که در این چند سال اخیر بسیار کاربرد پیدا کرده و طرفداران زیادی را به خود جلب کرده. به دلیل نوع سازه متفاوت و منحصر به فردش که باعث تغییرات زیبایی در محل مقصد می شود افرادی زیادی برای فضای باز رستوران و محل کسب و کار خود از این سازه استفاده می کنند. همچنین این سازه برای پارک ها، نمایشگاه ها و مکان های بازی که قصد سایه انداختن را دارید بسیار مناسب است و محل مورد نظر را بسیار شیک و مدرن می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *