تفاوت های بین پرده ی شید، پرده های معمولی و پرده کرکره ای!

سازه-کششی
تاثیرات مثبت سازه کششی
سپتامبر 30, 2020
نکاتی که باید قبل از خرید سقف متحرک رعایت کنید
نکاتی که باید قبل از خرید سقف متحرک رعایت کنید!
اکتبر 4, 2020
پرده-شید

پرده-شید

وقتی صحبت از انتخاب یک پرده می شود، خیلی از ویژگی هایی هستند که در ذهن شما می آیند و حتی به دلیل تفاوت هایی که بین پرده های مختلف وجود دارد، ممکن است سردرگم شوید. پرده در زبان انگلیسی به 4 بخش تقسیم شدند: curtains، drapes، shades و   .blinds

خب این ممکن است سردرگمی زیادی به وجود بیاورد که از کدوم نوع و مدلی باید برای اتاق خواب یا منزل خود استفاده کرد. شاید تا حالا نشده که به این توجه کنید که انواع مختلفی پرده وجود دارد که شما می توانید هر کدام را که مایل باشید، انتخاب کنید.

در اینجا سعی بر معرفی این چهار نوع پرده داریم، تا شما را از سردرگمی نجات دهیم.

پرده-شید
پرده-شید

پرده یا Curtains

اینگونه پرده ها که در واقع ما به همان نوع پرده های معمولی می شناسیم، دارای انواع مختلفی از طرح ها و رنگ ها در طول و عرض های متفاوتی است. این نوع پرده معمولا به صورت جفت هستند و اخیرا طراحی اینگونه پرده طرفداران زیادی پیدا کرده است. این گونه پرده ها به دلیل ضخامت کم پارچه و نازک بودن آنها برای اتاق خواب ها توصیه نمی شود. این پرده ها چون معمولا بدون آستر عرضه و استفاده می شوند، تمام نور را نمی توانند فیلتر کنند، پس اگر نمی توانند اتاق خواب شما را تاریک کنند. پس ممکن است شما برای اتاق خواب خود از پرده شید یا پرده های کرکره ای استفاده کنید.

اینگونه پرده ها معمولا از یک چوب پرده یا میله های فلزی آویزان هستند که بسته به نحوه آویزان شدن آنها می توانند ساده، تزیین شده و یا حتی پنهان به نمایش در بیایند.

شما می توانید از پرده های رنگارنگ برای ایجاد تضاد در مکان خود و یا از پرده های نازک برای اتاق خود که ظرافت زنانه را نشان می دهند استفاده کنید.

پرده یا Drapes

شاید در زبان فارسی ما به همه ی انواع این پرده ها فقط ” پرده ” بگویم، اما در زبان انگلیسی تفاوت هایی در این پرده ها وجود دارد. برای همین از اسم های مختلفی استفاده می کنند. در حالت عادی شاید شما یک Curtains یا Drapes و باهم ببینید فکر کنید کخجفت آنها پرده های معمولی هستند؛ خب بله برای ما همین طور است اما پرده یا Drapes دارای آستر است. اما مانند پرده Curtains به صورت جفت و پارچه ای عرضه می شوند. به دلیل سنگین بودن و ضخامت زیاد اینگونه پرده ها از آنها برای اتاق خواب ها استفاده می کنند زیرا بخش زیادی از نور را فیلتر کرده و مانع از ورود نور به داخل می شوند.

اینگونه پرده ها اغلب خیلی بلند هستند و کاملا تا پایین پنجره می آیند. حتی گاهی اوقات بر روی زمین مچاله می شوند. اینگونه پرده ها از مواد لوکسی مانند مخمل، ابریشم یا داماسک تهیه می شوند.

Drape ها از دارای رنگبندی و طرح های متنوعی هستند. اما اینگونه پرده برای خارجی ها بیشتر از اینکه طرح دار باشد یک پرده سفت و زمخت است. معمولا این پرده ها دارای چین در قسمت بالایی خود هستند . به دلیل ضخامت بالای این پرده ها از آنها در اتاق خواب ها استفاده می کنند و مناسب کسانی است که نیاز به خوب در روز دارند. مانند کارگران شیفت شب که نیاز به خواب در روز دارند.

پرده-شید

پرده ی شید یا Shades

پرده ی شید دارای پانل های پارچه ای نرم هستند. از یک قاب یا میله آویزان می شوند و دارای رنگ های متنوع با متریال های متفاوت و اندازه های دلخواه است. این پرده کاملا با قاب پنجره شما فیت می شود. برای ورود نور یا حتی مشاهده کردن بیرون خانه باید پرده ی شید را توسط غلتک یا سیم یا هر مکانیسمی که برای بلند کردن دارد، بلند کنید. وقتی سایبان را بلند می کنید بسته به سبک پرده شما، دور میله می چرخد و به سمت بالا یا پایین هدایت می شود.

پرده شیدهایی که به صورت غلتکی باز و بسته می شوند ارزان نیستند، و همانطور که از نامش پیدا است پرده به طور غلتک می چرخد.

پرده های رومی، معروف ترین نوع پرده شید ها هستند که به صورت چین خورده روی هم می افتند، پرده شید های بالونی که به شکل بالون پف کرده اند و پرده شید های پیوندی یا بندی که به صورت بند بندی بالا و پایین می رود، انواع مختلف پرده شید ها هستند.

پرده ی شید خود به تنهایی می تواند پوشش ایجاد کند و سایه بیندازد. خیلی ها از پرده شید ها به عنوان یک آستر در زیر پرده های معمولی خود استفاده می کنند تا بتوانند نور را توسط آنها کنترل کنند.

پرده یا Blinds

این نوع پرده نیز مانند پرده های شید توسط یک غلتک یا میله باز و بسته می شود. اما تفاوتی که با پرده شید دارد این است که از مواد پارچه ای سخت و محکم ساخته نشده اند. بلکه در عوض از چوب، چوب بامبو، آلومینیوم یا وینیل ساخته شده اند که به آنها پرده های کرکره ای نیز می گویند. اینگونه پرده ها را می توانید کاملا ببنید یا نیمه باز به صورت کج قرار دهید تا بخشی از نور را وارد اتاق کنید. کمتر پیش می آید که بخواهید کل پرده را بردارید.

عمق استاندارد پره ها یا پوشش پرده Blinds 1 اینچ یا 2.1 اینچ است که به آنها مینی پرده گفته می شوند و غالبا آنها را به عنوان پرده های ونیزی می شناسند. اندازه و طول پرده ها کاملا متناسب با قاب پنجره است.

این نوع پرده ها از رنگ بندی های متنوعی تشکیل شده اند اما غالبا بدون طرح هستند. از آنجایی که مانع درصد زیادی از نور ورودی هستند، کاملا مناسب برای اتاق خواب های شما اند.

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *