همه چیز درباره سازه کششی

پرده شید
نکات مهم قبل از خرید پرده شید
اکتبر 7, 2020
سایبان چتری
سایبان چتری یک سایبان کاربردی
اکتبر 14, 2020
سازه کششی

سازه کششی

سازه کششی یکی از سازه های هوشمندانه و تفکرانه ای است که می تواند توسط کششی که دارد بار وارده را تحمل کند. این سازه ی مفید مصالح کمتری نیاز داشته و از حداقل مساحت استفاده میکند. این محصول بسیار سبک است و فشاری که چادرهای آن تحمل می کند برابر است با وزن غشای کلی. اعضایی مانند قطعات فشاری، مهاربندی های طنابی و قوس ها سازه های چادری را نگه می دارند. سازه های کابلی متکی بر تنش کششی و بارها را در امتداد خطوط نازک متمرکز می کنند اما سازه های چادری تنش کششی را در سرتاسر سطح عریض توزیع می کنند.

سازه کششی

سازه های پارچه ای کششی

 

مکانیسم تنش

دو نوع سازه ی چادری وجود دارد که بر پایه تنش های داخلی شکل گرفته اند. شبکه ی کابلی یا غشای منحنی شکل فقط توسط وزن خود کشیده می شوند. صندلی گهواره ای و چتر به این گروه تعلق دارد. شبکه های کابلی یا غشاهای پیش تنیده وظیفه تحمل بار خارجی مانند برف و باد را دارند و از قبل تحت کشش قرار گرفته اند.

فشردگی بافت

سازه های کششی می توانند از غشاهای چادری ساخته شوند یا سطحی باشند که توسط شبکه های کابلی شکل گرفته اند.

غشاهای پارچه ای وظیفه سازه و پوشش مقاوم بودن را به طور همزمان در برابر بارهای وارده تامین می کنند. آنها می توانند تنها دهانه های محدود و با حداکثر طول 45 متر را بپوشانند. شبکه های کابلی علاوه بر تامین تکیه گاه سازه ای، می توانند دهانه های بسیار بزرگ و بیش از چند صد متر را پوشش دهند.

تناسب

سازه های کششی بر پایه تناسب ابعاد دارای سه گروه هستند. سیستم های خطی که شامل سازه های کابلی می شوند، با پیش تنیدگی تقویت می شوند و یا با ایجاد انحنا شکلی منحنی به خود بگیرند. غشا و شبکه های مسطح به چندین گروه تقسیم می شوند  و در وضعیت های متفاوتی اعم از افقی و عمودی و مایل می توانند قرار بگیرند.

همچنین امکان دارد مانند پوسته ها اشکال متنوعی به خود بگیرند. شکل هایی مانند تک انحنایی، سین کلاستیک و آنتی کلاستیک.

پوسته ها و چادرها برای اینکه به این اشکال برسند از صفحات تنشی استفاده می کنند. پوسته فشار و برش را تحمل می کند و سازه چادری فقط کشش در سطح را.

شکل

سازه های کششی از نظر شکل دارای گروه هایی هستند مانند آنتی کلاستیک یا زین اسبی، مواج، متکی بر قوس

سازه کششی
سازه کششی

پوشش سازه های کششی

سازه های کششی در برابر هوا پوششی را شکل می دهند اما شبکه های کابلی اینگونه نیستند. پانل هایی که درون شبکه را پر می کنند یا یک غشای چادری می تواند پوشش شبکه ی کابلی باشد.

غشای سقف ممکن است به راحتی به زمین محکم شود و یا حتی روی حلقه صلبی کشیده شود و برای شکل دادن یک دیوار به سمت پایین امتداد پیدا کند. غشای سقف امکان دارد در بالای یک دیوار صلب و با مهارکننده های خارجی به سمت پایین کشیده شود. سازه ی چادری می تواند تنها یک غشای محصورکننده باشد که روی یک قاب فشاری معمولی مضاعف کشیده شده است .

ویژگی های سازه کششی

زیبایی یک سازه ی کششی در انحنای رفت و برگشت صفحات و لبه ها، نیمه شفافی بافت و امکان رنگ های زنده است.

این سازه به مقدار قابل توجهی از مقیاس های انسانی می تواند فراتر رود زیرا قابلیت پوشاندن دهانه های طویل را دارد. بافت و الگو نقشی قوی در زیبایی شبکه های کابلی دارد و تار و پود شبکه کابلی حس انحنا را در سطح چادر شدیدتر می کند.

سازه کششی بسیار سازه ای متفاوت

 

از سازه های کششی در بسیار از مکان های باز مانند ورزشگاه ها، پارک ها، نمایشگاه ها و … استفاده می کنند. علاوه بر خاص بودن این سازه که در بالا به آن اشاره شد، بسیار جنیه ی زیبایی دارد و متوجه آن می شوید که چطور محیط را شیک و زیبا می کند.

این سازه به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارد، می توان طرح های مختلفی از آن ساخت. علاوه بر قدرت بازتابی این سازه، بسیار با دوام و با قدرت بالایی است.

این سازه به دلیل سبکی زیاد جایگزین سازه های فولادی و ساختمان هایی با ستون های آهنی شده است.

این سازه ها که در مکان های مختلفی کاربرد دارد مانند مکان های ورزشی،آموزشی، تجاری، خرده فروشی و …

همچنین از این سازه ها می توان به عنوان سقف، نمای ساختمان، پنجره سقفی و.. استفاده کرد و نمایی متفاوت و زیباتری را به شما می دهد.

از این سازه ها به عنوان سقف های آکوستیک و پانل های دیواری نیز  استفاده می کنند. یکی دیگر از ویژگی های این سازه ها این است که آنها دارای یک شخصیت واحد و یونیک هستند که به مهندسین و معماران این توانایی را می دهد که شکل ها و پروژه های مهیجی را تجربه کنند. مهندسین مشکلاتی را که با سازه های آهنی دارند با این سازه ها نخواهند داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *